Pliki BIM dla produktów AXOR i hansgrohe

Efektywność i bezpieczeństwo na etapie projektowania

Firma Hansgrohe dostarcza dane BIM (Building Information Modeling) w najważniejszych formatach plików do zintegrowanego planowania, realizacji i zarządzania projektami budowlanymi. Obejmują one geometrię, położenie, materiały i właściwości baterii, pryszniców, systemów prysznicowych i techniki instalacyjnej. Dla większego bezpieczeństwa na etapie projektowania i szybszej realizacji.

Building Information Modeling: Narzędzia i informacje wspierające projektowanie budynków


Building Information Modeling umożliwia wspomagane komputerowo, zintegrowane projektowanie, realizację i zarządzanie projektami budowlanymi. Interdyscyplinarny standard zapewnia architektom, technikom budowlanym i konstruktorom dostęp do wszystkich danych specyficznych dla produktu w trakcie projektu. Hansgrohe dostarcza dane BIM powiązane z najważniejszymi programami służącymi do modelowania informacji o budynku. Obejmują one geometrię i położenie, materiały i właściwości baterii, pryszniców, systemów prysznicowych oraz techniki instalacyjnej.

Modele BIM są dostępne w poziomie szczegółowości LOD 300 w sześciu najważniejszych formatach Revit, ArchiCAD, AutoCAD, SketchUp, IFC i 3DS .

Pliki BIM dla  wybranych artykułów marek AXOR i hansgrohe są dostępne do pobrania na stronach produktów. Oferta będzie systematycznie rozszerzana i aktualizowana o pliki BIM dla kolejnych produktów i nowości.

Zalety korzystania z plików BIM:

Większe bezpieczeństwo projektu i budżetu: 
Projektowanie z użyciem plików BIM zapewnia przejrzystość w całym cyklu projektu. Wirtualne planowanie projektu pozwala na sprawdzenie wszystkich oczekiwań i specyfikacji przed rozpoczęciem budowy. Zmiany można symulować na modelu wirtualnym, dzięki czemu można je przeprowadzać z większą efektywnością.

Znaczna oszczędność czasu i kosztów: Zintegrowany proces na bieżąco implementujący pliki BIM wszystkich zaangażowanych stron upraszcza komunikację oraz oszczędza czas i pieniądze na przestrzeni całego cyklu życia budynku. Skoordynowane planowanie projektu prowadzi do jego szybszego zakończenia; Lepsza jakość danych umożliwia dokładność na etapie projektowania budynku i stanowi podstawę efektywnego zarządzania budynkiem.

Film objaśniający korzystanie z plików BIM do produktów AXOR i hansgrohe na przykładzie oprogramowania Revit.

Projektowanie w kilku krokach z plikami BIM w programie Revit lub ARCHICAD


Marki hansgrohe i AXOR udostępniają pliki BIM na platformie bimobjects.com celem ich szybkiej integracji w projektach budynków. Pliki są do dyspozycji w różnych formatach – jednym z nich jest .rfa dla zastosowań z oprogramowaniem Revit lub .gsm dla programu ARCHICAD.

W kilku krokach można pobrać pliki BIM do baterii, pryszniców i systemów oraz wstawić je do bieżących lub nowych projektów:

  1. Wyszukaj markę hansgrohe lub AXOR za pomocą paska wyszukiwania na platformie do udostępniania treści
  2. Strona internetowa wyświetli wówczas wszystkie produkty danej marki, których pliki BIM są przechowywane
  3. Po kliknięciu na zdjęcie produktu otworzy się strona z linkami zawierającymi dalsze informacje, takie jak rysunki wymiarowe i zdjęcia, specyfikacje techniczne, materiały, informacje o producencie lub dostępność w poszczególnych krajach
  4. Kliknięcie w przycisk pobierania otworzy okno wyboru z dostępnymi formatami plików BIM
  5. Po kliknięciu na wybrany format, Revit z rozszerzeniem .rfa lub ARCHICAD z rozszerzeniem .gsm, plik w odpowiednim formacie zostanie zapisany na Twoim urządzeniu

Inną opcją, którą oferuje platforma bimobjects.com jest wstawienie danych BIM bezpośrednio do programu Revit lub ARCHICAD podczas korzystania z narzędzia BIM Objects:

  1. W tym celu przy otwartym projekcie należy kliknąć Browse bimobjects. Również w tym przypadku możliwe jest filtrowanie według producenta lub innych kategorii, takich jak obszar zastosowania
  2. Po kliknięciu w wybrany produkt ponownie otworzy się okno wyboru zawierające różne formaty plików. Tutaj należy wybrać odpowiednio plik z rozszerzeniem .rfa lub .gsm
  3. Parametry COBie można wstawiać za pomocą Ikony BOPC Icon
Film objaśniający korzystanie z plików BIM dla produktów AXOR i hansgrohe na przykładzie oprogramowania ArchiCAD.